/Artikkel on ilmunud Eesti Kontserdi ajakirjas “APLAUS” Talv 2018/

7. veebruaril tähistab Muusikute fond PLMF Tallinna Talvefestivali raames oma 15. juubelit suurejoonelise Galakontserdiga Estonia Kontserdisaalis, kus astuvad üles muusikud Poolast, Iisraelist, Argentiinast, Suurbritanniast ja Tšehhist kõrvuti tippsolistidega Eestist, kelle lendutõusu on fond oma tegevuseaastate jooksul järjepidevalt toetanud.

PLMF on ainulaadne kodanikualgatuslik nähtus nii Eestis kui rahvusvaheliselt. Samalaadset missiooni – luua arengueeldused kõige perspektiivikamatele solistipotentsiaaliga muusikatalentidele – kohtame ka fondides Inglismaal, USA’s ja mujal, kuid ükski neist ei pühendu annetele vanusepiiranguid arvestamata. PLMF on seadnud eesmärgiks astuda muusikute ellu sel hetkel, kui nad seda kõige enam vajavad – siis kui erinevad noorteprogrammid juba sulguvad ehk vanuses 25-35. PLMF ulatab abikäe esinemisvõimalusteks nii kodus kui välismaal, täiendõppeks, järjepidevaks konsultatsiooniks, kvaliteetsete instrumentide soetamiseks jpm. Loomulikult hoiab fond oma silmad pidevalt avatud ning tabades uusi muusapuudutusega noori andeid, kutsutakse neidki endi sekka.

15 aastat mitmekülgset tegevust

Kuidas jõuda nelja rahvusvahelise muusikafestivalini, konkursside, meistrikursuste, suvekoolide, muusikute esindamiseni rahvusvahelistel lavadel, eripalgeliste projektide ning kahesaja kontserdi korraldamiseni aastas?
Sellele oskab omapoolse tagasivaatena vastuse anda fondi looja, ooperilaulja Pille Lill:
“Mäletan väga selgelt hetke, kui mu südant puudutas miski, millest sündis unistus – aidata kaasa nii palju kui võimalik Eesti muusikute eneseteostusele! Unistus hakkas elama oma elu ja tõmbama ligi inimesi, kes ühel või teisel moel mõjutasid fondi loomist ja arengut. Visoonile järgnes strateegia, mille elluviimisest kujunes järjepideva töö kaudu missioon. See imeline teekond koos väga eriliste inimestega nii “lava taga” kui “laval”, on võimaldanud sündida sel imel!. Ei ole võimalik kirjeldada tänu ja tingimusteta armastuse tunnet, mis mind iga päev valdab.”

Tegemistest kodus

PLMF kammerkontserdid on aastaringselt oodatud üle Eesti nii suuremates linnades kui paljudes väga väikestes asulates peamiselt kontserdisarjade “Meistrite Akadeemia” ja “Hingemuusika” raames. Lastele ja noortele viiakse muusikapisik kätte otse koolitundi kõige väljapaistvamate solistide esitusel, sest fondi üheks veendumuseks on, et ainult tippinterpreedid on võimelised kuulajate südameid puudutama, sest nad on vabad lavahirmust, valdavad täiuslikult oma instrumenti, armastavad muusikat ja on oma elu pühendanud muusika teenimisele.

2018. aasta festivalisuve alustatakse juba 26. korda Rapla Kirikumuusika Festivaliga 26. juulil, mil Rapla kirikus tuleb Rahvusmeeskoori ja nende särava peadirigendi esituses ettekandele Andres Lemba “Missa”. Festival täidab Rapla maakonna kirikud helidega kuni 8. augustini ja publikut rõõmustavad teiste seas koorid Lätist ning Ungarist, vennad Johansonid jpt. Samal ajal on vokalistidel ning keelpillimängijatel võimalus osa saada IX Rahvusvahelisest Rapla Suvekoolist.

10.- 12. augustini oodatakse külalisi Jaapanist juba kuuendat aastat Eivere mõisa klaverifestivalile. Erakordselt kaunis mõisasaalis asetseval Bösendorfer’i kontsertklaveril esinevad kõrvuti väliskülalistega suurepärased pianistid Eestist, kes juhendavad samal ajal toimuvat Pianistide Suvekooli. Aastate jooksul on publikut rõõmustanud Izumi Tateno, Yuko Yoshioka, Ayumi Hirahara, Haruyo Kubo, Emiko Mizuki, Shihoko Iino, Sae lida, Tetsuro Hagiu, Takahiro Akiba, Irina Zahharenkova, Age Juurikas, Marko Martin, Mihkel Poll, Kristi Kapten, Johan Randvere ja Kristiina Rokashevich.

18. augustil, mil Vabaduse väljakul pakuvad linnarahvale muusikalist kosutust noored anded üle Eesti, algab XIV Tallinna Kammermuusika Festival, kus kuuleb nii Eesti heliloojate teoste esmaesitusi kui tähistatakse kontserdiga Eesti-Soome-Islandi 100. juubelit. 2018. aasta festivalile oodatakse külalisinterpreete Rootsist, Soomest, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Albaaniast ja mujalt. Eripalgelised kontserdid Rossini Galast kuni eksperimentaalse jazzi ja klassika kohtumiseni toimuvad pealinna kaunites saalides kuni 31. augustini.

Üheks väljundiks noorte annete esiletõstmiseks Eesti muusikamaastikul on Tallinna Kammermuusika Festivalil väljaantavad iga-aastased preemiad „Noor laulja, muusik, helilooja või dirigent“. Pea kõikidest varasematest laureaatidest on sirgunud laiemale publikule tuntud artistid, kelle seas on Oliver Kuusik, Helen Lokuta, Rene Soom, Priit Volmer, Anna-Liisa Bezrodny, Oksana Sinkova, Andreas Lend, Mihkel Poll, Risto Joost, Pärt Uusberg jt.

2017. aasta pakkus muusikute fondile uue väljapaistva teetähise: oktoobris avati huvikool PLMF Academia Nova, kus oma õpetajaannet saavad arendada PLMF-iga pikaajaliselt koostöös olnud professionaalsed muusikud. Kooli võib nimetada klassikalise laulu kooliks väljapaistvate ooperisolistide juhendamisel – Pille Lill, Kristina Vähi, Alla Popova, Atlan Karp, Oliver Kuusik, Mati Kõrts, Aare Saal jt. Lisaks lauluoskustele saab koolis õppida ka pillimängu, valikus on kõik muusikainstrumendid vastavalt õpilase huvile.

Rahvusvaheline haare

PLMFi tugevusks on kindlasti ka aktiivne rahvusvaheline tegevus. Erinevaid vahetus- ja koostööprojekte on korraldatud 2008. aastast alates. Seoses välistegevuse laienemisega loodi muusikute fondi kõrvale ka PLMF Arts Management eesmärgiga arendada artistide esindamist väljaspool Eestit ning kommertsiaalset müüki ning teisi projekte, mis pakuksid MTÜ põhimissioonile tuge.

Arts Managemendi artistide manageerimise pool on viimastel aastatel tuult tiibadesse saanud ooperimaailmas koos Eesti ühe juhtiva bassi Pavlo Balakiniga. Edukaid lepinguid on sõlmitud tippteatritega, nende hulgas Palermo Ooperi (Attila/ Verdi „Attila), Veneetsia Ooperiteatri (Attila/ Verdi „Attila“ ja Hermann/Wagneri „Tannhäuser“), Firenze Ooperi (Doktor/ Verdi „Traviata“), Taani Den Jyske Ooperi (Dulcamara/Donizetti “Armujook”) ja Lvivi Ooperiga Ukrainas (Dulcamara/Donizetti “Armujook”). Managemendi eestvedamisel toimub ka neli EV100 tähistavat kontserti Soomes, Poolas ja Rumeenias. 14. detsembril 2017 esinevad Helsingis, Virka Galeriis, Oliver Kuusik (tenor), Oksana Sinkova (flööt) ja Irina Zahharenkova (klaver) koos Soome Kammerorkestri keelpillikvartetiga. Trio Hemeīs, koosseisus viiuldaja Sigrid Kuulmann, tšellist Andreas Lend ning pianist Ralf Taal või Irina Zahharenkova esinevad koos saksofonist Virgo Veldiga 25. veebruaril Helsingis samuti Virka Galeriis, 23. märtsil Ludwig van Beethoven Easter Festivalil Varssavi Filharmoonia kammersaalis ja vahemikus 11. – 13. mail Bukarestis EuropaFEST’il.

Muusikute fondi projektide raames on hiljuti esinenud Andreas Lend Horvaatias PagArt Festivalil ning koos Baltic Neopolis Virtuosi kammeransambliga erinevatel festivalidel Poolas, Leedus ja Norras. Juba 17. ja 20. jaanuaril toimuvad kontserdid Iisraelis, kus esinevad sopran Pille Lill ja pianist Sofia Mazar (Iisrael) ning maikuus on Andreas Lend ja Irina Zahharenkova sõitmas mainekale festivalile Albaanias.

PLMF Arts Management on kasvanud mitmekülgete tegevustega ettevõtteks, mis koordineerib teiste hulgas PõhjaBalti Festivalide Platvormi ja Rahvusvahelise Muusikamanageride Foorumi tegevusi ning mitmeid piirideüleseid koostööprojekte. Siinkohal võime välja tuua laiahaardelist Balti-Island 100 kammermuusika turneed.

2018. aasta PLMF festivaliaasta avab XI Tallinna Talvefestival

7. veebruaril toimuv juubeligala on ühendatud PLMF’i Tallinna Talvefestivali programmi, mille raames kõlavad kuuel kargel talveõhtul lummavad muusikahelid Mustpeade majas, Hopneri majas ja Rootsi-Mihkli kirikus. 5. veebruaril vaimustavad kuulajaid armastatud sopran Pille Lill ning Iisraeli pianist Sofia Mazar, 6. veebruaril puudutab kontserdikülastajate hingekeeli praegu Inglismaal loometegevusega seotud tippviiuldaja Anna-Liisa Bezrodny. Festivali tähtede Galal 7. veebruaril esineb Pille Lill ja suur osa PLMF muusikutest – lauljad Kristina Vähi, Oliver Kuusik ja Raiko Raalik, viiuldajad Anna-Liisa Bezrodny, Sigrid Kuulmann ja Kristina Kriit, tšellist Andreas Lend, akordionist Henri Zibo, saksofonist Virgo Veldi, pianistid Irina Zahharenkova, Ralf Taal ja Johan Randvere ning klaveritrio Hemeis. Külalistena teevad kaasa Marcelo Nisinman, Sofia Mazar ja Baltic Neopolis Virtuosi kvartett, keda tervitame ka 8. Veebruaril, mil nad musitseerivad koos tšellist Andreas Lend’i ja bandoneonimängija Marcelo Nisinmaniga Argentiinast. 9. veebruaril lummab meie meeli Marko Martin F. Liszti ning J. Brahmsi klaveriteoseid esitades. Saksofonist Virgo Veldi koos Andreas Lend’i ning akordionist Jaak Lutsojaga kutsuvad meid 10. veebruaril tangomaailma. Festivali lõpetavad 13. veebruaril Rootsi-Mihkli kirikus vaba sissepääsuga kontserdil noored talendid. Koostöös Vanalinna Seltsiga kutsutakse samal õhtul linnarahvast muusikute saatel tõrvikurongkäigule Musumäelt Raekoja platsile, kus sünnib installatsioon “Vastlapuu”, millega tähistatakse vanadele traditsioonide kohaselt Vastlapäeva. Sel päeval pakub Vanalinna Selts veel teisigi tegevusi lastele ning täiskasvanutele (õlle mekkimine, töötoad, liulaskmine Niguliste juures, vastlasupp ja –kuklid, seminarid jm). Vanalinna kohvikud pakuvad lisaks vaimukosutusele hõrgutisi meie maitsemeeltele.
Alates 2006. aastast on Talvefestival pööranud tähelepanu abivajajatele meie ühiskonnas ja oleme selleks loonud heateo algatuse motoga “Tõsta pilk ja ava süda”. 2018. aastal aitame üheskoos Vanalinna Muusikakooli, et võimaldada erivajadustega lastele senisest rohkem tugiisikute poolt toetatud muusikaõpet. Eelnevatel aastatel on kogutud vahendeid Käo puuetega laste keskusele muusikaterapeutide koolitamiseks ja pillide ostmiseks, MTÜ-le Nirk igapäevaste sõidukulude katteks, Tallinna ja Harjumaa Lasterikaste Perede Liidule bussi jaoks, et transportida toitu ning Saaremaa lastele. Aastatel 2011-2015 oli kampaania suunatud PLMF Pillifondi, et aidata Eesti tippinterpreete kvaliteetsete instrumentide soetamisel.
PLMF Juubeligala, Talvefestival 5-13.02.2018 ja kõik teised projektid ootavad Teid nii publikuna kui abilistena kaasa lööma!

Lisainfo: www.plmf.ee

© Muusikute Fond PLMF 2019