Open/Close Menu Planet Of Talent

Täna algab kauaoodatud Tallinna Kammermuusika Festival!

XIX Tallinna Kammermuusika festival “SÜMBIOOS” 23.-30. augustini toob kuulajateni maailmatasemel solistid ning resideeruva helilooja Rein Rannapi teose maailma esiettekande. Lähtuvalt festivali kunstilise juhi ja tippviiuldaja Anna-Liisa Bezrodny sümbiootilisest visioonist ühendavad kontserdid erinevaid kunstivorme – poeesia (“Avaõhtu gala” 23.08, “Poeesia läbi muusika” 24.08 ja “Intiimsed kirjad” 28.08), tants (“Barokist tangoni” 25.08), noortele suunatud programm (“Helide sillal” 27.08) ja filmikunst (“Rannap!” 27.08). Festivali korraldab Muusikute fond PLMF. 

“Maailmas toimuvad sündmused tekitavad meis aina suuremaid lõhestumisi, viimased kolm aastat eelkõige koroona ja sõja tõttu, kuigi tegelikult peaksime tegema kõik ühinemiseks ning eluga sümbioosis olemiseks – üksteise hoidmiseks,” ütleb festivali kunstiline juht Anna-Liisa Bezrodny ja lisab: “Kultuur on läbi aegade olnud see liim ja ühine tegija, mis on inimesi alati sidunud, olgu nad tulnud kust maailmaosast tahes. Kultuur – ja kõige enam – muusika – on see maagia, mis meid seob, sõnadeta, ja täiesti siiralt, otse südamest südamesse.”

Pealinna kaunimates saalides – Mustpeade Majas, Tallinna Raekojas ja Rootsi-Mihkli kirikus – esinevad 10 kõrgetasemelisel kammerkontserdil teiste seas sellised rahvusvaheliselt tuntud nimed nagu dirigent/viiuldaja Jan Söderblom (FI), tšellist Jan-Erik Gustafsson (FI), vioolamängija Razvan Popovici (RO), pianist Irina Zahharenkova, tšellist Marcel-Johannes Kits, sopran Angelika Klas-Fagerlund (FI), mezzosopran Monika Evelin-Liiv, näitleja Tambet Tuisk jpt. 

Täna saab publik kuulda “Festivali avaõhtu galal” kell 19 Mustpeade Majas lisaks Bartóki, Chopini, Ligeti, Šostakovitši ja Bottesini teostele ka Felix Mendelssohni keelpillioktetti, esitajateks Jan Söderblom, Anna-Liisa Bezrodny, Ivi Ots, Linda-Anette Verte, Razvan Popovici, Kaija Lukas, Marcel Johannes Kits ja Jan-Erik Gustafsson. Näitleja Tambet Tuisk loeb ette katkendeid Jan Kausi raamatust “Püsimatuse püsiv romantika”

Homme, 24. augustil kell 19 Tallinna Raekojas esinevad Monika-Evelin Liiv, Ivi Ots, Linda-Anette Verte, Razvan Popovici, Jan-Erik Gustafsson, Marcel Johannes Kits ja Irina Zahharenkova. Kontserdil pealkirjaga “Poeesia läbi muusika” kõlavad Brahmsi “5 Ophelia laulu kvartetile ja metsosopranile”, Rahmaninovi “Vokaliis” ning laulud Tšaikovski ja Rahmaninovi tsüklitest. Tambet Tuisu esituses tuleb ettekandele William Shakespeare’i kuulus monoloog näidendist “Hamlet”, sonett nr. 62 ja Mihhail Lermontovi luule. 
“Barokist tangoni” toob 25. augustil kell 19 Mustpeade Majas publikuni Bachi gambasonaadi g-moll, Mozarti klaversonaadi F-duur ja teoseid heliloojatelt Gardel, Ross/Adler ja Piazzolla. Kontserdil musitseerivad Angelika Klas-Fagerlund, Marcel Johannes, Irina Zahharenkova ja Siim Selis. 
26. augustil kell 19 saab Mustpeade Majas kogeda “Muusika ilu ja võlu”, mida annavad edasi Toomas Vavilov, Jan-Erik Gustafsson, Marcel Johannes Kits ja Irina Zahharenkova. Esitusele tulevad Brahmsi klarnetitrio a-moll ja Rahmaninovi sonaat tšellole ja klaverile g-moll. 

27. augustil kell 12 ootab festival Tallinna Raekotta vanemaid koos lastega. Kontserdil “Helide sillal” astuvad üles Angelika Klas-Fagerlund, Marion Melnik ja Siim Selis. Kavas on tuntud aariad ja duetid Offenbachi, Puccini, Bizet ja Mozarti ooperitest aga ka armastatud laulud Loewe, Porteri, Bernsteini ja Rogersi muusikalidest, samuti teosed heliloojatelt Türnpu, Arro, Ehala, Valgre, di Capua, Gardel ja ABBA liikmetelt Benny Andersson/Björn Ulvæus. 

Festivali esimene nädal kulmineerub resideeruvale helilooja Rein Rannapile pühendatud kontserdiga 27.08 kell 19 Mustpeade Majas, kus kõlab teiste seas maailma esiettekandena tema teos “Elukaar”. Uudisteose jaoks on loodud 15-minutiline videofilm. Nii Rannap kui videokunstnikud Taavi Varm ja Valdek Laur visualiseerivad inimese elukaart sünnist surmani. Treiler filmist on nähtav https://www.youtube.com/watch?v=w7umOQxXr70 
Kontserdil kõlab veel Rannapi loomingust Burlesk ja Ballaad soolotšellole, pühendusega Silvia Ilvesele, kes on ka teoste esitaja. Samuti kannab Ilves ette Tõnu Kõrvitsa “Rändaja laulu”. Eesti autoritest tulevad lisaks esitusele Hillar Kareva “Lamento” soolotrompetile, mis on pühendatud meie seast hiljaaegu lahkunud Eesti trompetikoolkonna edasiviijale Aavo Otsale. Teost esitab Aavo poeg Neeme Ots. Aavo tütre, viiuldaja Ivi Otsa ja Linda-Anette Verte esituses kõlab René Eespere “Matbeth (Andruths)”. Kontsert kulmineerub Argentiina helilooja Osvaldo Golijovi teosega “Viimane ring” keelpillinonetile (Anna-Liisa Bezrodny, Ivi Ots, Linda-Anette Verte,  Jan Söderblom, Kaija Lukas, Razvan Popovici, Jan-Erik Gustafsson, Marcel Johannes Kits, Regina Udod).  

Pressile teadmiseks: Festivali muusikud ja kunstiline juht teevad proovi täna, 23.08 kell 10-12.00 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Ooperistuudios ning alates kell 16.00 Mustpeade Majas.  

Festivali kodulehekülg: www.tallinnkammerfest.ee
Piletid on müügil Piletilevis ja tund enne kontsertide algust kohapeal (20/15€).

Lisainfot vaata ka www.plmf.eeFacebookist ja Instagramist

Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna linn, Klassikaraadio, Nordic Hotel Forum, hotell Telegraaf, Piletilevi, Metaprint, Selver jpt.

© Muusikute Fond PLMF 2023. Kodulehe autor W3b.ee

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop