Eesti keel English Pусский
  Jälgi meid ka mujal:
Helista meile
 

1. juuni Mustpeade

Mustpeade Maja 1.06 / kell 18.00 
Michael Foyle (viiul, UK), Maksim Štšura (klaver, Eesti/UK)
 
 
KAVA / PROGRAMME
 
Franz Schubert (1797-1828) - Sonaat klaverile ja viiulile A-duur / Sonata for Piano and Violin in A major D574 “Grand Duo”
1. Allegro moderato
2. Scherzo: Presto
3. Andantino
4. Allegro vivace
 
Sergei Prokofjev (1891-1953) - Viis meloodiat viiulile ja klaverile / Five melodies for Violin and Piano Op. 35bis

Béla Bartók
(1881-1945) - Kuus Rumeenia rahvatantsu Sz. 56, BB 68 (Zoltán Székely transkriptsioon viiulile ja klaverile) /
Six Romanian Folk Dances (transcription for Violin and Piano by Zoltán Székely)

*
Gabriel Fauré - Sonaat klaverile ja viiulile A-duur / Sonata for Piano and Violin in A major Op. 13
1. Allegro molto
2. Andante
3. Allegro vivo
4. Allegro quasi presto
 
Astor Piazzolla (1921-1992) / Sofia Gubaidulina (s. 1931) - “Le Grand Tango” viiulile ja klaverile / for Violin and Piano
 
 

Foyle-Štšura Duo võitis 2015. aastal Salieri-Zinetti rahvusvahelise kammermuusika konkursi ja Euroopa Beethoveni Klaverühingu duode konkursi. Hooajal 2015/16 on kutsutud duo kuulsatesse saalidesse nagu Wigmore Hall ja St Martin in the Fields ning Buckingham Palace Londonis, samuti Concergebouw kammersaal Amsterdamis ning duol avaneb võimalus esineda New Yorgi kammermuusika festivalil. Debüüdi järel Londonis, Southbank Centre’i Purcell´i saalis kirjeldasid The Daily Telegraph ja Classical Source muusikuid, kui suurepäraseid ja kokku sobivaid duopartnereid. Koostöös City Music Foundationiga anti hiljuti välja Brahmsi Skertso (F-A-E sonaadist) ja Lutoslavski Partiita DVD-d, kus Brahmsi ettekanne on Classic FM-i Facebooki lehel kogunud üle 50 000 vaatamise ning 2000 meeldimise. Praegusel ajal esineb duo Suurbritannias City Music Foundation'i, Kirckman Concert Society ja Live Music Now artistidena.
 
Michael Foyle on sündinud Ayrshire's Šotimaal. Ta tegi oma kontsertdebüüdi kaheksa-aastasena Edinburgh'i Teatrifestivalil. Aastal 2008 võitis M. Foyle BBC Tabor Aasta Noore Muusiku autasu ning 2009. aastal oli ta Riikliku Suurbritannia Noorteorkestri kontsertmeistriks, esinedes Royal Albert Hall'is ja orkestri esindajana Londoni parlamendi hoones. 2013. aastal võitis ta Keelpillikonkursi "Royal Overseas League" ning esines Londonis Kuninganna Elizabeth'i Saalis ja St. Martin-in-the-Fields'is ning Edinburghi Festivalil. Peale Kuningliku Muusikaakadeemia magistrantuuri kiitusega lõpetamist (2015) anti talle väljapaistvate tulemuste eest Regency autasu ning Roth'i auhind aasta kõrgeima viiulihinde eest. Õpingute ajal võitis ta Filharmoonia/MMSF Hurwitz'i ja Meyer'i autasud, Help Musicians UK Parikian autasu, Countess of Munster Trust'i autasu, St. James Caird stipendiumi Wiseman auhinna ning Helen Worswick stipendiumi. Viiuliõpingute kõrvalt Maureen Smith'i ja Daniel Rowland'i juures võttis ta osa ka Olivier Charlier'i, James Ehnes'i, Michael Frischenschlager'i ja Maxim Vengerov'i meistrikursustest. M. Foyle on hetkel lõpetamas oma õpinguid Viini Konservatooriumis Pavel Vernikov'i juures.Ta on saanud kiitva arvustuse osaliseks ajalehelt "Daily Telegraph" oma debüüdi eest Purcell Room'is (2015) ja ta võitis Oskar Back'i nimelise Viiulikonkursi Hollandis (2016). Tema väljapaistev esitus Szymanowski Kontserdist Nr 1 Rotterdami Filharmooniaorkestriga viis soolokontserdini Concertgebouw's, Amsterdamis. 2015/16 hooajal teeb M. Foyle soolodebüüdid Wigmore Hall'is, Buckinghami Palees, New York'i Kammermuusika Festivalil ja Moskva Konservatooriumi Suures Saalis. 
 
Maksim Štšura on Eesti päritoluga Londonis elav pianist, helilooja ning muusikateadlane, VII Eesti Pianistide konkursi (2008), Steinway-Klavierspiel-Wettbewerb’i konkursi Hamburgis (2004) ning Kolledžite vahelise Beethoveni konkursi (2013) võitja. 2011. aasta kevadel omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Ivari Ilja klaveriklassis bakalaureusekraadi cum laude. Alates aastast 2011 jätkas M. Štšura oma haridusteed Londonis, lõpetades Royal College of Music (RCM) magistrantuuri (prof. Gordon Fergus-Thompson). Aastal 2013-2014 ühendas ta oma õpingud Mills Williams’i Junior Fellowship’iga, milleks tal õnnestus ühena kahest Artist Diploma programmis osalenust valituks saada. 2014. aasta septembris alustas ta RCM’is oma doktoriõpinguid, mille raames asus uurima kaasaegsete orkestripartituuride klaveritranskriptsioone. Tema õpinguid on toetanud Somers-Mountfort Study Award, Arts and Humanities Research Council Study Award, Leverhulme fondi ja Eesti Kultuurkapitali stipendiumid ning SA Archimedese Kristjan Jaagu stipendiumiprogramm. M. Štšura on osalenud Dmitri Baškirovi, Veera Gornostajeva, Daniel Pollacki, Arbo Valdma, Tamas Ungari, Eliso Virsaladze, Barry Douglas’e, John Lill’i ja Stephen Hough’i meistrikursustel. Ta on esinenud soolokontsertidega ja solistina sümfooniakontsertidel Eestis, Soomes, Venemaal, Saksamaal, Austrias, Hollandis ja Inglismaal, mänginud selliste orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkester, Sankt-Peterburi Riiklik Akadeemiline Sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkester, Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkester, Narva Linna Sümfooniaorkester ning teinud koostööd paljude tunnustatud dirigentidega, nende hulgas Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Jüri Alperten, Aleksandr Titov, Anatoli Štšura, Mihhail Gerts ja Risto Joost. M. Štšura on esinenud paljudel festivalidel, nende hulgas Deal Festival, King’s Lynn Festival, Rahvusvaheline J. Mravinski nim. Muusikafestival ning rahvusvahelisel festivalil Klaver-2012. Ta on aktiivselt tegutsenud kammermuusikuna ja teinud koostööd paljude tunnustatud interpreetidega, nende hulgas viiuldajad Michael Foyle, Soh-Yon Kim, ansamblid Jakobstad Sinfonietta (Soome), Mediterranean Chamber Brass (Hispaania), Florin Ensemble ning Viini Kammersümfoonikud.